Mogłoby się zdawać, że każdy, kto w minimalnym stopniu interesuje się otaczającym go światem, wie kim jest Władimir Putin i zna podstawowe informacje na jego temat, ale to tylko pozory. Służby specjalne Rosji i aparat kremlowski skutecznie i od wielu lat preparują informacje na temat prezydenta Rosji, kreując zdumiewający mit mający niewiele wspólnego z rzeczywistością. W książce “Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina Krystyna Kurczab-Redlich” odkrywa wiele aspektów życia Putina, do których dostęp mieli na przestrzeni lat tylko nielicznie, a rzucając nowe światło na przywódcę Rosji, każde nam zrewidować poglądy na jego temat.

Korespondentka w Rosji

Krystyna Kurczab-Redlich przez wiele la była korespondentką polską w Rosji, a w związku z tym miała okazję docierać do miejsc i ludzi niedostępnych dla zwykłych śmiertelników. W swojej wieloletniej pracy miała okazję spotkać wiele osób, które znały Władimira Putina na różnych etapach jego dzieciństwa, lat młodzieńczych i kariery. Spotkania te, liczne badania i dogłębna analiza historii Władimira Putina pozwalają jej dziś obalić mnóstwo mitów, które Putin chętnie podsuwał prasie i całemu światu. Jak się okazuje, w ogólnie dostępnych danych na jego temat nie zgadza się ani data, ani nawet miejsce urodzenie, a swoje nieszczęśliwe dzieciństwo prezydent z uporem pomija w jakichkolwiek wypowiedziach. Zgadza się jednak to, że od zawsze marzył o tym, aby być agentem służb specjalnych i to faktycznie mu się udało. Chociaż jego misja w Dreźnie do dziś owiana jest tajemnicą, wiadomo, że jakiś czas po powrocie został szefem FSB.

Szef służb specjalnych awansowany na prezydenta

W 1999 Borys Jelcyn zrezygnował z prezydentury, wyznaczając na swojego następcę Wladimira Władimirowicza Putina, który był szefem FSB. Naród go nie znał, a władze uznały, że będzie doskonałą marionetką w rękach bardziej wpływowych ludzi na Kremlu. Nie mieli pojęcia, jak bardzo się pomylili. Putin od początku zaczął rządzić twardą rękę, rozprawiając się z oligarchami, prowokując wojnę w Czeczenii, a w końcu zabijając większość swoich przeciwników. Jego biografia to fascynująca historia, którą czyta się jak dobrą powieść sensacyjną.